3 nejčastější chyby při používání 3 teček + 1 (ne)tajemství k tomu

V dnešním díle nekonečného seriálu (něco jako Tak jde čas, ale vypointovanější) Vyšperkujte text a zvyšte tak jeho (i svou) důvěryhodnost si posvítíme na tajemství trojtečky.

A protože není čas ztrácet čas, jdeme rovnou na věc.

Takže zaprvé….

1) Trojtečka nepotřebuje čtvrtou tečku

Brrrr, vidíte, jak podezřele to vypadá? Úplně mi z toho cukala ruka.

Stejně jako děd Vševěd nepotřebuje bonusový čtvrtý vlas, tři čuníci nemají v partě čtvrtého a tříhlavý drak se narodil přesně s tím správným počtem hlav, i trojtečka už je dokonalá sama o sobě. Nemusíme se proto snažit „ukončovat“ ji ještě jednou závěrečnou, zbytečnou tečkou.

Může následovat čárka, případně i otazník nebo vykřičník, máte-li k tomu vážný důvod. :)

Hmmm…zajímavý, to s tou čtvrtou tečkou…dám si na to bacha…a co tam máš dál?

2) Trojtečka si zaslouží osobní prostor

Pokud za trojtečkou nenásleduje čárka (otazník, vykřičník), uvozovky, nebo konec závorky, nechme ji dýchat, stejně jako bychom nechali dýchat jakékoli jiné interpunkční znaménko.

Nebo byste napsali: Hmmm.Zajímavý.Dám si na to bacha.A co tam máš dál?

Asi ne, ne? Doufám… Takže mezera za trojtečkou included.

Sofistikovanější a podrobnější výklad si pro vás připravila moje milá přítelkyně a moudrá rádkyně Internetová jazyková příručka.

3) Atd…

Uvádíme-li v textu několik příkladů, ovšem ne všechny, co na světě existují (v tomhle článku zdaleka nevyjmenovávám komplet všechny trojtečkové chyby), směle využijme na závěr výčtu buď trojtečku, anebo zkratky typu atd., aj., apod.

Ne ale obojí. „Atd…“ či „apod…“ působí podobně nesmyslně a amatérsky jako třeba kombinace „apod. aj.“

Atd. ;)

Šperkařské doporučení závěrem

Už na gymplu na lekcích tvůrčího psaní nás učili, že trojtečka v sobě skrývá něco tajemného.

A tajemství jsou super, pokud s nimi šetříme.

Text, ve kterém trojtečka ukončuje každou třetí větu, na mě působí tak, že autora prostě převálcovala hromada myšlenek, co mu proudily hlavou. Chápu, že na papír (či e-papír) se ty myšlenky touží dostat všechny (znám to taky), buďte ale nekompromisní a vyberte jen ty, které něčím obohatí vaše čtenáře.

A které z nich otrojtečkovat? Jen těch pár vyvolených, u kterých skutečně chcete/potřebujete, aby se čtenář zastavil nebo zamyslel spolu s vámi.

A to je jakože všechno?

Nemusí být. Je libo nášup tipů, jak dokáže obyčejné ťuknutí do mezerníku ve správnou/špatnou chvíli povznést, nebo naopak zadupat do země vaše blogové články, e-booky i FB posty?

Dalších 5 nenápadných chyb, které okupují i vaše texty, jsem pro vás pankově a zábavně shrnula do e-booku Mizérie s mezerami. Přijměte ho ode mě jako malou pozornost. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *