Při tom nebo přitom? Korektorka přistižena při tom… eee, při činu

/krátká verze: ryze praktická, bez příběhu/

Dohromady nebo zvlášť?

Řeč nebude o placení. :) Ale o 5 autorských (i korektorských) radostech, které, aniž byste šlápli vedle, můžete napsat oběma způsoby:

  • při tom i přitom
  • od malička i odmalička
  • na boso i naboso
  • video nahrávka i videonahrávka
  • za prvé i zaprvé

:)

/delší verze, s příběhem/

Nestydaté odhalení a pravda o růžových puntíkách

Seděly jsme s Janou nad cappuccinem a prvními pokusy o natočení video pozvánky na chystaný povídkářský Kurz kreativního psaní (jooo, fakt se to děje!, #prihlaskyuzbrzy) a sdílely nadšení, co z nás tryskalo do všech koutů kavárny, na Facebooky.

Jana vyťukávala příspěvek a vzhlédla ke mně od mobilu.

„Při tom nebo přitom?“

2/3 Povídkářek, kafe, přípravy na kurz. Boží.

Korektorko, čiň se! Při podobných otázkách tváří v tvář mě mnohdy polije studený pot, což, pravda, přijde v letních parnech vhod.

(A ano, někdy i básním.)

Pozor, následuje slíbené velké heší korektorské přiznání. Očekávejte rachot skla à la HIMYM a sbalte svým iluzím ranec buchet na cestu.

Nejsem jazyková příručka ukrytá v lidském těle. Nevím všechno. A jsem s tím překvapivě v pohodě. Vzbuďte mě o půlnoci, na něco se zeptejte a já… vám maximálně podám ovocnou kapsičku nebo lahev vody, jak to mám nacvičené se svou 2letou vylomeninkou. :)

„Ty jo, myslím, že jdou obě varianty,“ drbu se na hlavě, příjemně ledově osvěžena. Posléze si ověřuju u své věrné přítelkyně IJP ❤, že fakt jo, že jsem neřekla blbost.

Svůj korektorský job miluju, ale tady je pravda: jako někdo vidí auru nebo anděly, já vidím pravopisné a stylistické přešlapy. Září na mě v textu jako růžové puntíky. Aniž bych musela použít lupu, oblíknout baloňák nebo povolat Watsona. Prostě na mě zasvítí a pak si posvítím já na ně.

Neznamená to ale, že vždycky zároveň vím, jakou strategií se růžového puntíku zbavit. Často jo a často se radím s moudřejšími, online i offline zdroji.

Tak takhle to je. Třeba se to po mateřské zlepší… Ale něco mi říká, že i potom zůstanu obyčejným smrtelníkem. :)

Chcete otestovat poctivou hešáckou korekturu na vlastní kůži texty? Dejte vědět.

Jooo, a tohle ještě!

Důležitá zpráva na závěr! Můj nový e-book o šperkaření textů už se klube na svět. Jestli nechcete prošvihnout okamžik, kdy finálně popraská skořápka a jeho rozčepýřený cover vykoukne na svět, sledujte Facebooky nebo mi na sebe nechte e-mail.

Těším se monstrózně! Pokud vy ne, pak jedině proto, že ještě nevíte, co vás čeká! ;)

Jedno je jistý… Kreativita vyžaduje odvahu. Henri i Canva vědí.

UPDATE: e-book se vyklubal. Volejte sláva a pět dní se radujte!


TAK SE UKAŽ, FEŠÁKU!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *