Od doby, co se mi narodily děti, ve mně bookloverská zvolání „hurá, podzim, konečně dlouhý upršený melancholický hygge večery jako stvořený zachumlat se do deky s knížkou a horkým kakaem“ vyvolávají trochu jiný pocity než dřív. Protože kéž by.

Přichází ta část roku, kdy bude právě takhle po několik měsíců začínat skoro každej knižní příspěvek. To pak mám chuť buď řvát jako lvice, nebo fňoukat jako koťátko (podle toho, kterej kousek měsíce je zrovna vidět z okna). Stejně podzim miluju. A ty pročtený večery od deseti do půlnoci, kdy doma konečně zavládne ticho, mají taky svoje kouzlo.

A se kterými českými autorkami doporučuju je strávit?

Podzim knizky

Děvčata první republiky – Jana Poncarová a Dita Pepe

Na tuhle knihu jsem se těšila od chvíle, co mi Jana začala vyprávět o ženách 90+, se kterými jezdí dělat rozhovory. Kousek jednoho vyprávění jsem měla možnost číst a málem jsem se rozbrečela uprostřed kavárny. Jsou to příběhy, který zní bez nadsázky neuvěřitelně, a možná právě proto je potřebujeme slyšet a vracet se k nim. Inspirovat se. A nezapomenout.

Kdo zastaví déšť Helena Žáková

Fakt už to jsou tři roky, co jsem ji četla na vytištěných A4 papírech, kreslila srdíčka k pasážím, co mě chytly za to moje (bylo jich vždycky jen asi patnáct na stránku), a hltala příběh Emy a Jamese přesně za těch podzimních nocí, jejichž čas zase přichází?

Žij zdravě s Hankou – Hana Křápková

Jedna z prvních knih, co prošly mýma korektorskýma rukama, takže trochu srdcovka. Ať už ji objednáte sobě, kamarádce, ségře, nebo mámě, každá z vás si v ní najde to, co potřebuje a co k ní má zrovna připlout. Protože některý myšlenky je dobrý slyšet (číst) znovu a taky trochu jinak a ve spojení s jiným životním příběhem, aby mu různý věci secvakly. #truestory

Kdo se postará o Annu – Kateřina Pantovič

Anna je ryba. A Kateřina je jedna z nejvtipnějších lidí, který neznám. O tom se neváhejte přesvědčit na jejím Instagramu. A o tom, jak velký hloubky může mít jedno malý kulatý akvárko, o tom zase v její knížce (s nejhezčí obálkou ever).

Nemusíš – Dagmar Digma Čechová

Nemusíš těch 400 stran zhltnout během tří večerů a nemusíš mít pak ráno kruhy pod očima. A nemusíš toho hlavně zažít tolik jako Katka a Marie, aby sis uvědomila, co všechno nemusíš. Ale přečti si ji. ;)

Být sama sebou – Veronika Vieweghová

Pohlazení. A nemusela bych psát vůbec nic dalšího… Zahlídla jsem ji v knihkupectví, ale odešla jsem s jinou. Bála jsem se, že bude moc ezo. O deset minut později v jiným knihkupectví (taky se vám to děje, ne?) jsem ji zahlídla znovu a místo strachů jsem si ji prostě odnesla k pokladně. A ještě že tak. Pohlazení prostě. A nemusela bych psát vůbec nic dalšího…

Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi – Martina Heš

Závěrečným tipem je tahle černobílá kráska, kvůli který jsem nespala nejvíc nocí ze všech. Nejdřív proto, že jsem ji psala. Pak proto, že jsem ji editovala. Pak proto, že jsem ji četla po korekturách. A po sazbě. A pak po dalších korekturách…

Vychází 26. října. A tadyhle ji koupíte o pade levnějc než později v knihkupectví. To je akorát na kafe, které si k ní pak můžete dát (a vyfotit mi ji s ním, jo?). Jé, já se těším!

Chcete knihy nejenom číst, ale taky třeba jednu napsat?

A brzdí vás nějaký ALE?

Tak ho pojďme odehnat. Bonusovým tipem je můj e-book, do nějž jsem pro vás propašovala 7 vzkazů od múzy. Přečtěte si, co má na srdci. Schválně který z nich je pro vás. ;)