Co kdybychom si nemuseli knížku vybírat podle anotace, obálky nebo referencí, ale autorka by se objevila u nás v obýváku, usadila se v křesle a kousek nám z ní přečetla? 

Tak si mě teď představ, jak mávám kouzelnou hůlkou, a užij si 5 mini autorských čtení přímo v článku. :)

Neváhej ho pojmout jako tipy na knížky, se kterými vykouzlíš úsměv sobě nebo komukoliv, komu se rozhodneš knížku darovat. Ať už k narozeninám, svátku, výročí, úspěšně složeným zkouškám, nebo jen tak pro radost (to je stejně nejvíc!). 

5 tipů na knížky

BUDOUCÍ ÚČA ANEB PŘEVÁŽNĚ NEVÁŽNĚ O STUDIU BĚHEM COVIDU

Jsou matfyzáci výjimeční, nebo divní? Po přečtení knížky, kterou napsala skvělá Martina Abrahámová, budeš mít jasno.

Hodně se u toho nasměješ a zároveň nahlédneš do duše lidí, kteří dokážou spočítat polohový vektor mravence lezoucího po gramofonové desce, nefungují bez kafe a chtějí předávat lásku k matematice a fyzice dalším generacím.

Ukázka z knížky je ustřižená z našeho rozhovoru o psaní, komplet povídání s autorkou najdeš ve Spisovatelském cappuccinku.

SAUDADE

Prázdniny, slunce, tajemství… a saudade – pocit, který nejde přeložit. Pohádkové i divoké Porto se Helče Žákové zarylo pod kůži, a tak o něm napsala knížku. Vypráví ji střídavě čtyři hlavní hrdinové.

Když jsme si s Helčou povídaly o psaní, cestování a stýskání po hlavních hrdinech (rozhovor najdeš taky v cappuccino skupině), pobývala zrovna na stáži na magickém Kypru, kde se odehrává její prvotina Kdo zastaví déšť.

Pokud sis tenhle román zamiloval(a), sázím na to, že i Saudade tě rozloží na prvočinitele.

MŮŽU SE VÁS DOTKNOUT PŘES PLOT?

Anežka Náhlíková je jemně katastrofická, prakticky intelektuální, dokonale antitechnická a každodenně exkluzivní. Má dar vidět krásu v maličkostech, co nás mnohdy přesahují.

Její fejetonky o nenápadných životních radostech (a někdy i dramatech, jako třeba v ukázce) nadchnou každého, kdo zrovna potřebuje pohladit po duši.

Pokud si pustíš celé naše povídání, dozvíš se třeba, ve kterém dopravním prostředku se Anežce nejlíp píše – a ve kterém prakticky celou svoji knížku postupně stvořila.

MUCOŠCI A TAJEMSTVÍ ALCHYMIE

Mucošci jsou unikát, stejně jako jejich autorka Pavla Pavlíčková Kovaříková. A ona ví, že to myslím v nejlepším smyslu slova. :)

Dobrodružný výlet do 14. století – primárně určený pro mladší generace, ale užijou si ho i dospělí – je Pavlin druhý literární počin. V roce 2020 debutovala románem Rododendron: Za horizontem osudu, který vychází ze skutečného rodinného příběhu.

I s Pavlou jsme točily rozhovor pro Spisovatelské cappuccino. Povídáme si v něm třeba o tom, jak rozdílně vnímala dokončení své první a druhé knížky.

TVŮRČÍ RESTART: LÁZNĚ PRO SPISOVATELE V KRIZI

Hele, já a moje knížka! Tenhle odstaveček bude nejtěžší. :)

Jaké to asi je, najít ve schránce poukaz do lázní pro spisovatele v krizi? O tom vypráví příběh Jakuba, který se už roky točí v kruhu: cokoliv napíše, podrobí nemilosrdné vnitřní kritice a vzápětí smaže. Každý den začíná znovu a znovu.

I já jsem k psaní téhle černobílé krásky usedala každý den, naštěstí s větším úspěchem. Tvůrčí krizička mě sice neminula, ale povedlo se mi vypěstovat si psací návyk. Toužíš taky pravidelně psát a dokončit své dílo? Ráda ti budu oporou.